Rekultivace

Co je to rekultivace?

Rekultivace je proces obnovy nebo vytváření zemědělských pozemků a kultur, lesních porostů, vodních ploch a toků tak, aby byly v souladu s koncepcí ekologicky vyvážené krajiny a životního prostředí. Rekultivují se hlavně plochy zaznamenané například težbou nerostných surovin. Tyto aktivity nejenom devastují krajinou plochu, ale také ohrožují zdraví tamních obyvatel. Konečným cílem rekultivačních prací je tvorba takové krajiny, která by byla ekologicky vyváženým a ekonomicky hodnotným životním prostředím, odpovídajícím zájmům společnosti. Produktem rekultivačních prací je tedy kromě půdy i nová kvalita litosféry, hydrosféry, reliéfu, pedosféry, atmosféry apod.


Druhy rekultivace

Rekultivace zahrnuje různé technické a biotechnické postupy. Tradičními způsoby rekultivace jsou zemědělské, lesnické a hydrické metody. Při výběru rekultivačního cíle a optimálních metod pro rekultivaci území narušených těžbou surovin jsou rozhodující následující faktory: ekologické, sociálně-ekonomické a územně technické. Všechna tato hlediska je však třeba posuzovat komplexně a ve vzájemných souvislostech, aniž by bylo některé z nich preferováno nebo potlačováno.

Základní druhy rekultivací

  • Spočívá v úpravě zakladačem vytvořeného terénu do konečného požadovaného tvaru území a to včetně tvarování prostoru budoucích vodních ploch. Dále se v rámci technické rekultivace provádí povážka zúrodnitelnými zeminami (v případě zemědělských rekultivací vždy tj. do vrstvy 40 – 50 cm - ornice, v případě lesnických rekultivací jen v případě nevyhovujících fyzikálních nebo chemických vlastnosti výsypkových zemin – 20 – 50 cm - spraše).
  • Po třech letech přípravného agrocyklu (zelené hnojení) jsou plochy dále pronajímány soukromým zemědělcům k zemědělské produkci nebo jako trvalý travní porost pro výrobu pícnin.
  • Cílem lesnické rekultivace je vytvořit na tzv. prvních půdách les. V podmínkách Dolů Bílina se jedná primárně o lesy ochranné, které plní funkci půdoochrannou (chrání před sesuvy, erozí, odnosem zemin větrem a vodou atd.).
  • Zahrnuje výstavbu příkopů, nádrží, přeložek potoků a všeho ostatního, souvisejícího s povrchovou vodou na rekultivačních plochách.
  • Sem patří komunikace, manipulační plochy, ostatní plochy nevyužitelné zemědělsky nebo lesnicky, mimoprodukční biotopy (většinou sukcese) apod.

Konkrétní příklady

Vodní plocha u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

1973

2000

Vodní nádrž Matylda

1968

2005

Hipodrom

1982

2008

Autodrom

1977

2000

Kruhový objezd pod hřbitovem

1962

2009

Vinice

¨

1972

2008


   ← Vyplň si testík a otestuj své znalosti.

   ← Zde najdeš použité zdroje k vytvoření této stránky..